Jaki laptop kupic - Profesjonalny serwis komputerowy - Naprawa laptopów door to door.

Przejdź do treści

Chcę kupić nowy notebook. Jaki laptop wybrać?

     Ogromnie miło nam z powodu zainteresowania naszym poradnikiem. Postaramy się w nim przybliżyć obecnie dostępne na rynku laptopów modele, które warto zauważyć.
Jak zapewne zdajesz sobie sprawę ten krótki artykuł nie wybierze za Ciebie producenta i modelu laptopa a jedynie pomoże sprecyzować kategorię potrzebnego sprzętu do pracy tu dzież zabawy.
Wybór odpowiedniego notebooka jest ważną decyzją, gdyż często jest to zakup na lata. Jak wiesz wybór jest ogromny, od urządzeń małych mobilnych do ciężkich gamingowych mało nadających się do przenoszenia z powodu ich wagi i dodatkowych akcesoriów. Ale dosyć już tego wstępu. Szanujemy Twój czas więc przejdźmy do meritum.


Określ do czego jest potrzebny nowy laptop.

     Przygotowując się do zakupu nowego laptopa powinieneś na początek ustalić do czego w głównej mierze będzie on używany. Wiadomo przecież że student robiący notatki będzie potrzebował innej konfiguracji sprzętowej niż grafik komputerowy czy montażysta video.


Laptopy można podzielić następująco:

Laptopy (notebooki) o niskim nakładzie finansowym do 1300,00 PLN, przeznaczone są głównie do pracy biurowej i przemierzania zawartości witryn internetowych. Komputery te cechują się dość małym zużyciem energii elektrycznej a ich ciężar przeważnie nie przekracza 3,5 kg. Standardowa przekątna ekranu to 15,6”. Ekran tej wielkości umożliwia optymalną pracę przy rozdzielczości matrycy 1366 x 768 pixeli nie męcząc nadmiernie wzroku użytkownika.
laptop lenovo
Ultrabooki to wąski przedział laptopów o ściśle określonych cechach zdefiniowanych przez firmę INTEL. Podstawowe założenia producenta to:
    • niewielka waga – max. 1,5 kg netto, 2 kg brutto
    • niewielka grubość – max. 21 mm,
    • długa żywotność akumulatora i czas pracy min. 5-8 godzin,
    • cena nawet 8 000 PLN,
    • atrakcyjny design, pozwalający konkurować z np. MacBook Air.
 
Ultrabooki wyposażone są przeważnie w 13” ekran (choć bywają i takie o przekątnej 15,6″), dysk twardy półprzewodnikowy SSD. Od pewnego czasu a dokładniej od momentu zastosowania procesorów Haswell wymogi nieco się zmieniły i ultrabooki musiały posiadać matrycę dotykową o rozdzielczości co najmniej Full HD (1920 x 1080). Obecnie coraz częściej spotyka się ultrabooki hybrydowe 2 w 1, tzn. urządzenia konwertowalne. Jest to połączenie tabletu i stacji dokującej z klawiaturą.
Niewielkie wymiary obudowy powodują brak możliwości zamontowania napędu optycznego.
W tej samej grupie komputerów znajdują się ultrabooki w których zawiasy matrycy są skonstruowane w taki sposób, aby można było odchylić pokrywę matrycy na spód urządzenia i w ten sprytny sposób uzyskać w pełni funkcjonalny tablet o parametrach laptopa.
Mobilne notebooki hybrydowe 2 w 1 – popularność tabletów zaowocowała powstaniem nowej grupy produktów, jaką jest urządzenie typu dwa w jednym. Dzięki odłączanej podstawie stacji dokującej z klawiaturą, użytkownik może swobodnie korzystać z tabletu niemal jak z komputera PC. Chcąc rozszerzyć jego funkcjonalność o klawiaturę, dodatkowe porty USB czy skorzystać z drugiego akumulatora może skorzystać ze stacji dokującej. Najnowsze urządzenia tego typu dorównują wydajnością niejednej standardowej „stacjonarce”.

Kolejną grupą laptopów są notebooki o przeznaczeniu gamingowym. Posiadają one wydajny procesor wielordzeniowy o wysokiej częstotliwości oraz funkcję Turbo, pozwalającą na auto podkręcenie (podbicie częstotliwości nawet o 42%) w wymaganym przez program lub grę momencie. Wybierając komputer dostosowany do własnych potrzeb warto zastanowić się nad ilością zamontowanej pamięci ram oraz nad możliwością jej dalszego rozszerzenia. Minimalna ilość pamięci potrzebna do poprawnego działania systemu Windows i gier o niewielkich wymaganiach to przeważnie 4GB. Obecnie zalecamy montowanie większej ilości pamięci operacyjnej, ponieważ coraz więcej gier wymaga 8GB ram. Zatem rewelacyjnym rozwiązaniem będzie zakup laptopa z pamięcią 8GB w jednym module i zachowaniem jednego wolnego banku do późniejszej rozbudowy. Równie ważną częścią Twojego komputera jest dobrze dobrany dysk twardy.
 

W większości dostępnych modeli wyprodukowanych do roku 2016, montowane były dyski twarde magnetyczne (HDD). Obecnie coraz częściej montowane są dyski półprzewodnikowe (SSD), o wiele większej prędkości zapisu i odczytu danych. Dla porównania laptop z zamontowanym dyskiem HDD uruchamia się o 20 sekund dłużej niż ten sam laptop z zamontowanym dyskiem SSD, co niewątpliwie skraca czas oczekiwania na rozpoczęcie pracy. Kolejnym atutem SSD jest większa prędkość otwierania aplikacji i okien systemu Windows oraz o wiele wyższa prędkość kopiowania danych.
Warto zwrócić uwagę na to, czy w wybranym laptopie jest zamontowany napęd optyczny DVD lub BluRay, ponieważ producenci w niektórych modelach odeszli od montowania tych urządzeń. W mocno oświetlonym pomieszczeniu niezbędny będzie matowy ekran LED (matryca), który zapobiega odbiciom światła. Jeżeli będziesz używał komputera w słabo oświetlonym pomieszczeniu lub w całkowitej ciemności, to dość ważna jest podświetlana klawiatura, która umożliwi widzenie klawiszy. Niektóre modele laptopów gamingowych wyposażone są w dodatkowe układy chłodzenie i te notebooki nie bardzo nadają się do przenoszenia.

 
Niezwykle ważne jest, aby doradzający sprzedawca nie próbował Państwu wcisnąć  pierwszego, lepszego towaru z półki a potrafił zaoferować sprzęt odpowiadający Państwa potrzebom.
linia
laptop Asus
Wróć do spisu treści