Jak dbać o laptopa by się nie psuł? - Profesjonalny serwis komputerowy - Naprawa laptopów door to door.

Przejdź do treści


Ekspert PC radzi.


Jak dbać o laptopa by się nie psuł?

Jak dbać i co robić by Twój laptop się nie psuł to dość często zadawane pytanie przez osoby, którym notebook uległ uszkodzeniu. Sposobów na bezawaryjne działanie laptopa a raczej czynności jakie trzeba wykonać jest naprawdę niewiele.

     Wystarczy pamiętać o tym, że w laptopie znajdują się układy elektroniczne, takie jak procesor, karta graficzna, mostki itd., które wymagają chłodzenia powietrzem za pomocą specjalnie skonstruowanego układu chłodzącego. Dlatego nie należy kłaść notebooka na pościeli, pufie, kocu czy na jakimkolwiek materiale, który uniemożliwi dopływ lub odpływ powietrza do wlotów czy wylotu (patrz zdjęcie wylotu powyżej). Długotrwałe działanie wysokiej temperatury na układ graficzny, chipset czy procesor spowoduje jego przegrzanie i nieodwracalne uszkodzenie.
 
     Kolejną ważną sugestią w dbaniu o sprawne działanie laptopa jest jego regularne czyszczenie i nie chodzi tu o czyszczenie powierzchowne lecz o przedmuchanie kanału układu chłodzenia oraz radiatora odpowiedzialnego za odprowadzanie ciepła. Bardzo częstą przyczyną awarii karty graficznej lub innego układu BGA jest mocno zakurzony radiator, który znajduje się w końcowym odcinku układu chłodzenia.
 
Wystarczy raz na 6 miesięcy przedmuchać sprężonym powietrzem układ wentylacyjny Twojego notebooka, aby znacznie zmniejszyć ryzyko uszkodzenia układu BGA. Należy zaznaczyć, iż czyszczenie układu chłodzącego w większości przypadków nie wymaga rozkręcania całego notebooka.
 

     Następnym elementem Twojego notebooka narażonym na częste awarie jest dysk twardy. Nie wszyscy wiedzą, że dysk twardy kryje w swoim wnętrzu jeden lub więcej talerzy magnetycznych, które kręcą się z dużą prędkością.  Na talerzach magnetycznych zapisywane są dane przy pomocy głowic poruszających się na ramieniu. Głowice podczas wstrząsu mogą uszkodzić powierzchnię magnetyczną a co za tym idzie zostaną uszkodzone zapisane na dysku dane. W miejscu uderzenia głowicy w powierzchnię nośnika magnetycznego odczyt i ponowny zapis w nie będą możliwe. Jeżeli chcesz zadbać o dysk twardy w swoim laptopie to zawsze używaj laptopa na stabilnej podstawie: stole, biurku czy na krześle. Nie noś go podczas pracy a w żadnym wypadku nie trzęś i nie uderzaj. Usterka ta nie dotyczy notebooków wyposażonych w dysk SSD, który nie reaguje na wstrząsy, tak jak opisany w tym artykule dysk magnetyczny.
 
serwis laptopów


Chcesz nam zlecić czyszczenie? Wypełnij formularz on-line

Profesjonalny serwis laptopów
serwis laptopów
Wróć do spisu treści