Jaki laptop wybrać?

Przejdź do treści

Jaki laptop wybrać?

Profesjonalny serwis komputerowy - Naprawa laptopów door to door.
Opublikowane według Piotr Owsiak w Jaki laptop kupić? · 24 Grudzień 2016
Tags: jakilaptopkupić
Chcę kupić nowy notebook.

    Ogromnie miło nam z powodu zainteresowania naszym poradnikiem. Postaramy się w nim przybliżyć obecnie dostępne na rynku laptopów modele, które warto zauważyć. Jak zapewne zdajesz sobie sprawę ten krótki artykuł nie wybierze za Ciebie producenta i modelu laptopa a jedynie pomoże sprecyzować kategorię potrzebnego sprzętu do pracy tu dzież zabawy. Wybór odpowiedniego notebooka jest ważną decyzją, gdyż często jest to zakup na lata. Jak wiesz wybór jest ogromny od urządzeń małych mobilnych do ciężkich gamingowych mało nadających się do przenoszenia. Ale dosyć już tego wstępu. Szanujemy Twój czas więc przejdźmy do meritum.

Określ do czego jest potrzebny nowy laptop.

    Przygotowując się do zakupu nowego laptopa powinieneś na początek ustalić do czego w głównej mierze będzie on używany. Wiadomo przecież że student robiący notatki będzie potrzebował innej konfiguracji sprzętowej niż grafik komputerowy czy montażysta video.


Laptopy można podzielić następująco:

Laptopy (notebooki) o niskim nakładzie finansowym do 1300,00 PLN, przeznaczone są głównie do pracy biurowej i przemierzania zawartości witryn internetowych. Komputery te cechują się dość małym zużyciem energii elektrycznej a ich ciężar przeważnie nie przekracza 3,5 kg. Standardowa przekątna ekranu to 15,6”. Ekran tej wielkości umożliwia optymalną pracę przy rozdzielczości matrycy 1366 x 768 pixeli nie męcząc nadmiernie wzroku użytkownika.


Ultrabooki to wąski przedział laptopów o ściśle określonych cechach zdefiniowanych przez firmę INTEL. Podstawowe założenia producenta to:
  • niewielka waga – max. 1,5 kg netto, 2 kg brutto
  • niewielka grubość – max. 21 mm,
  • długa żywotność akumulatora i czas pracy min. 5-8 godzin,
  • cena maks. 2000 USD,
  • atrakcyjny design, pozwalający konkurować z np. MacBook Air.
Ultrabooki wyposażone są przeważnie w 13” ekran (choć bywają i takie o przekątnej 15,6″), dysk twardy półprzewodnikowy SSD. Od pewnego czasu a dokładniej od momentu zastosowania procesorów Haswell wymogi nieco się zmieniły i ultrabooki musiały posiadać matrycę dotykową o rozdzielczości co najmniej Full HD (1920 x 1080). Obecnie coraz częściej spotyka się ultrabooki hybrydowe 2 w 1, tzn. urządzenia konwertowalne. Jest to połączenie tabletu i stacji dokującej z klawiaturą.
Niewielkie wymiary obudowy powodują brak możliwości zamontowania napędu optycznego. W tej samej grupie komputerów znajdują się ultrabooki w których zawiasy matrycy są skonstruowane w taki sposób, aby można było odchylić pokrywę matrycy na spód urządzenia i w ten sprytny sposób uzyskać w pełni funkcjonalny tablet o parametrach laptopa.

Mobilne notebooki hybrydowe 2 w 1 – popularność tabletów zaowocowała powstaniem nowej grupy produktów, jaką jest urządzenie typu dwa w jednym. Dzięki odłączanej podstawie stacji dokującej z klawiaturą, użytkownik może swobodnie korzystać z tabletu niemal jak z komputera PC. Chcąc rozszerzyć jego funkcjonalność o klawiaturę, dodatkowe porty USB czy skorzystać z drugiego akumulatora może skorzystać ze stacji dokującej. Najnowsze urządzenia tego typu dorównują wydajnością niejednej standardowej „stacjonarce”.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści